Gyakran Ismételt Kérdések
Elégedetlen vagyok azzal az érdemjeggyel, amit kaptam. Mit tehetek?
Az értékelés ellen jogorvoslattal nem tudtok élni. Amennyiben nem érted, hogy miért sikerült rosszul a ZH-d vagy a vizsgád, javasoljuk, hogy menj el a megtekintésre. Ezen kívül a ZH-k és a vizsgák első alkalommal történő javítására ingyenesen lehetőséged van, a további lehetőségekért pedig különeljárási díj megfizetése után szintén lesz lehetőséged!
Meddig tudok jelentkezni, vagy leiratkozni egy vizsgáról?
A vizsga előtti nap 12:00-ig van lehetőséged mindkettőre a Neptunban.
Mennyi idő alatt kell kijavítania az oktatónak a vizsgát?
Írásbeli vizsgák/szigorlatok eredményét a vizsgáztató köteles a vizsga befejezését követő munkanap végéig Neptunban közzétenni, de a közzététel nem lehet később, mint a vizsgaidőszak utolsó napja.
Ha nem megyek be vizsgázni, de feliratkoztam az adott vizsgaidőpontra akkor mi történik?
Kiírnak a vizsgáról való távolmaradás miatt 5500 Ft különeljárási díjat, azonban a korábbi érdemjegyed nem veszik el, és nem számít bele a vizsgáid számába se.
Ha felvettem egy vizsgát, de valami közbejön és nem tudok rá elmenni és már leadni sem tudom mit tegyek?
A vizsga után 8 napon belül tudod igazolni személyesen, írásban, elektronikusan vagy meghatalmazott útján az adott vizsgát szervező Tanszéknél, utána pedig a Tanszék dönt, hogy az indokot elfogadja-e, vagy sem. Ha elfogadja, abban az esetben nem kell kifizetned a távolmaradásra vonatkozó díjat.
Mennyi ideig érvényes a már megszerzett aláírás?A megszerzett aláírás a megszerzés félévében és az egyetemi tanulmányaid végéig érvényes, ha arról a tantárgyleírás máshogy nem rendelkezik, de minimum a megszerzést követő két félévig érvényesnek kell lennie, ha a korábban teljesített tantárgy tananyaga legalább 75%-ban megfelel a tantárgy aktuális tananyagának, melyet a tantárgy program tartalmaz. Az előző félévekben megszerzett aláírás elutasítása esetén a hallgató 15 napon belül a KTB-hez (Kari Tanulmányi Bizottság) fellebbezhet. Érvényes aláírásról a hallgató nem mondhat le.
Meglett a tárgyam, de szeretnék jobb jegyet, felvehetem újra?
Lehetőséged van leadni a "008 Kérelem ismételt tárgyteljesítésre javító céllal a képzésen már teljesített tárgyból" kérvényt 5.500 Ft térítési díj megfizetése ellenében, amelyet a KTB bírál el. Azaz a kérvény pozitív elbírálása a KTB-től függ! Amennyiben elfogadják a kérvényed, a két jegy közül a számodra kedvezőbb jegyet veszik figyelembe.
Szabályos-e, hogy az oktató névvel együtt teszi közé a számonkérések eredményeit; és ha nem, akkor mit tehetek?
Nem szabályos. Először mindenképp keresd fel az oktatót. Amennyiben ezt követően is névvel közlik az eredményeket, abban az esetben keresd fel a Hallgatói Képviseletet.
Kell nyelvvizsga a diplomához?
22/2023 tanév előtt kezdett alapszakos hallgatóknak nem kell a diploma megszerzéséhez nyelvvizsga, a 2022/2023-as tanév kezdetétől viszont nyelvi krediteket kell teljesíteni a hallgatóknak, amennyiben nem rendelkeznek már nyelvvizsgával. (Mesterszakosoknál 2023/2024-től kezdett hallgatókat érinti).
A nyelvi kreditek a következőképpen alakulnak:
Nyelvi kreditek: TVSZ 146. paragrafusa ( “40/A. Kimeneti szaknyelvi követelmények” alfejezet) rendelkezik róla.
A végbizonyítvány megszerzéséhez:
a) alapképzési szakon tizenkettő;
b) mesterképzési szakon tizennyolc;
c) osztatlan szakon tizennyolc nyelvi kredittel kell rendelkeznie a hallgatónak. -> kivétel Nemzetközi gazdálkodás alapszakosok!
Nemzetközi gazdálkodás hallgatók számára:
“A végbizonyítvány megszerzéséhez:
a) alapképzési szakon két eltérő nyelvből, nyelvenként tizenöt;
b) mesterképzési szakon két eltérő nyelvből, nyelvenként húsz;
c) osztatlan szakon két eltérő nyelvből, nyelvenként húsz nyelvi kredittel kell rendelkeznie a hallgatónak.
Milyen nyelvvizsga jó a nyelvi kredit követelményi rendszer kiváltására ?
A nyelvi kreditek teljesítése számos módszerrel lehetséges.
A módszerek:
1. Nyelvvizsga
-C1 írásbeli vagy szóbeli nyelvvizsga: 10 nyelvi kredit
-B2 írásbeli vagy szóbeli nyelvvizsga: 6 nyelvi kredit
-Idegen nyelvből emelt szinten tett érettségi vizsgához, ha az nyelvvizsgát nem ér és eredménye legalább ötven százalék: 5 nyelvi kredit
-Idegen nyelvből középszinten tett érettségi vizsgához, ha az nyelvvizsgát nem ér és eredménye legalább hetvenöt százalék: 3 nyelvi kredit
-B2 szaknyelvi írásbeli vagy szóbeli nyelvvizsga: 6 nyelvi kredit
2.Idegen Nyelvi Központ által meghatározott tantárgyak teljesítése:
- a tárgy kreditértékével megegyező nyelvi kredit A tárgyakat a következő linken érhetitek el: http://inyk.bme.hu/nyelvi-kreditek-gyujtese
3. Szakmai gyakorlat teljesítésére (amennyiben arra idegen nyelvi környezetben került sor, ahol munkanyelv nem a magyar nyelv volt): 30 nyelvi kredit
4. A külföldön, nem magyar nyelven teljesített tantárgy nyelvi kreditértéke a külföldi intézmény által megállapított kreditértékkel megegyező, függetlenül attól, hogy annak elismerése az Egyetemen megtörtént-e: a tárgy kreditértékével megegyező nyelvi kredit
5. Idegen nyelvű szakdolgozat: 10 nyelvi kredit
6.Idegen nyelvű TDK: 4 nyelvi kredit
Kötelező a tantervben szereplő 0 kredites nyelvet tanulni?
Nem kötelező, ám felhívjuk a figyelmet arra, hogy megadott számú és minőségű nyelvvizsgával kell rendelkezz a diplomához, így érdemes igénybe venni az ingyenes nyelvtanulási lehetőséget.
A 2009/10. tanévtől kezdődően beiratkozott hallgatók esetén az ingyenes nyelvoktatási egységek száma (finanszírozási formától függetlenül)
a.) nappali alapképzésbe beiratkozó hallgató esetén 8 egység
b.) nappali mesterképzésbe beiratkozó hallgató esetén 4 egység
c.) nappali doktorandusz képzésbe beiratkozó hallgató esetén 4 egység
d.) nappali osztatlan képzésbe beiratkozó hallgató esetén 12 egység.
A hallgató egy heti 1x2 órás nyelvi kurzus felvételekor 1, egy heti 2x2 órás nyelvi kurzus felvételekor pedig 2 egységet használ fel, illetve – az ingyenes egységek elhasználását követően – ezek megfizetésére köteles.
Ha elfogynak az ingyenes nyelvi egységeim, akkor hogyan tudok továbbra is nyelvet tanulni az Egyetemen?Egyrészt továbbra is tudsz 0 kredites nyelvi tárgyakat felvenni, melynek költsége van, amit a KTH ír ki Neptunban. Másrészt a 2 vagy 3 kredites nyelvi tárgyakat továbbra is fel tudod venni ugyanolyan módon, mint bármely szabadon választható tárgyat.
Meddig tudom leadni a felvett 0 kredites nyelvi tárgyat/tárgyakat?
A 0 kredites nyelvi tárgyakat az előzetes tantárgyfelvételi időszak utolsó napjáig lehet szabadon leadni. A regisztrációs hét hétfőjén nincs tárgyleadás, ezt követően a minimum létszámot elért 0 kredites nyelvi kurzusokról lejelentkezni már nem lehet.
A hallgató utólagos tárgyfelvételi, illetve tárgytörlési kérelmet csak a hatályos TVSZ rendelkezései alapján nyújthat be. A kérelemről az Idegen Nyelvi Központ igazgatója dönt. Amennyiben a tantárgy, illetve a kurzus utólagos felvételére, vagy leadására nem a hallgatóknak, vagy nem a Központnak felróható ok miatt kerül sor, a döntésnél ki kell kérni a KTB véleményét.
Hány nyelvi kurzust kell teljesítenem a diplomámhoz?
Nem kötelező nyelvi kurzust teljesíteni, ez csak egy lehetőség. Csak a Képzési és Kimeneti Követelményekben szereplő nyelvi krediteket kell teljesíteni a 2022/2023-as tanévben vagy azt követően kezdett hallgatóknak.
Amennyiben hiányzás miatt bukok el nyelvi kurzust, annak mekkora anyagi vonzata van?
Nincs anyagi vonzata, csak abban az esetben, ha a következő félévben ugyanazt a tantárgykódú nyelvi kurzust veszed fel.
Elvégeztem az összes tesit, de szeretnék következő félévben is járni rá. Van erre lehetőség?
Van lehetőséged, azonban csak bizonyos sportágakat tudsz ingyenesen felvenni. De a térítéses órák esetében is hallgatóbarát a díjszabás. A sportágakkal kapcsolatban érdeklődj a Testnevelési Központnál vagy az oldalukon (https://testneveles.bme.hu/)!
Hány testnevelés tantárgy teljesítése kötelező?
BSc/BA képzéséken 2 félév, a mesterképzéseken nincs előírva kötelező testnevelés.
A 2 félév teljesítés esetében:
- Az egyik félév esetében: 1/... szükséges felvenni
- A másik félév esetében: 2/... szükséges felvenni
A Testnevelés BSc 1/A, BSc 2/A tantárgyak keretében csak térítésmentes kurzusokat, a MSc1 és MSc2 tantárgyakhoz térítésmentes és díj fizetése mellett igénybe vehető kurzusokat rendelhet. A felmentések kezelésére az 1/C és a 2/C tantárgyak kurzusai szolgálnak.
Van-e anyagi vonzata annak, ha nem teljesítem a tesi kurzust?Nincs, csak akkor kell fizetned érte (6500 Ft-ot), ha ugyanazt a kurzust felveszed újra.
Ha két szakom van a BME-n, jogosult vagyok-e mindkettőn tanulmányi ösztöndíjra?
Igen, viszont egyazon tanulmányi teljesíítmény után csak egyszer nyerhető el tanulmányi ösztöndíj.
Hogyan számolom az átlagom a tanulmányi ösztöndíjhoz?
A Neptun rendszerben a következő adatokat kell megnézned: Tanulmányok -> Tanulmányi átlagok -> kiválasztod a legutóbbi aktív félévedet, rákattintasz a “+” jelre, és itt a következőket kell nézni:
Kreditindex - amely átlagra kapod az ösztöndíjat Kumulált teljesített kreditek - a szakcsoportodon kívül ez a kreditszám mondja meg, hogy melyik HHCS-ba tartozol.
A hallgatók HHCS-kba, azaz Homogén Hallgatói Csoportokba vannak beosztva szakcsoportjuk és kumulált teljesített kreditindexük alapján.
A következő szakcsoportok léteznek:
Alapszakos szakcsoportok:
KM: Kommunikáció- és médiatudomány alapszak
KG: Üzleti közgazdaságtani alapszakok (Gazdálkodási és menedzsment alapszak, Nemzetközi gazdálkodás alapszak, Pénzügy és számvitel alapszak)
MM: Műszaki menedzser alapszak
Mesterszakos szakcsoportok:
KMMA: Kommunikáció- és médiatudomány mesterszak
PszichoMA: Pszichológia mesterszak
TanMA: Közgazdásztanár és Mérnöktanár mesterszakok
MMMSc: Műszaki menedzser mesterszak
PénzügyMSc: Pénzügy mesterszak
RGMSc: Regionális és környezeti gazdaságtan mesterszak
VSZMSc: Vezetés és szervezés mesterszak
Elsőféléves mesterszak szakcsoport: MSc Gólya
A szakcsoporton túl a kumulált teljesített kreditek alapján kerülnek besorolásra a hallgatók az egyes HHCS-kba.
Minden félévben és HHCS-ban külön minimum átlag van megszabva, amely az egyes HHCS-kban tanuló hallgatók átlagát veszi átlagként.
Kezdhetem az egyetemet passzív félévvel?
Igen.
Reghéten elfelejtettem magam aktívra állítani, mit tudok tenni?
Ebben az esetben a KTH bejelentkeztet passzív félévre, hiszen a BME TVSZ alapján ez esetben a félévet passzív félévként kell megnyitni. Azonban a regisztrációs hét után a félév utólagos aktiválása kérvény leadásával és különeljárási díj befizetésével lehetséges.
Hány passzív félévem lehet a képzésem során?
Egymás után maximum 2 félév lehet passzív, összesen pedig 4.
Mit tudok tenni, ha minden kurzus megtelt egy tárgynál?
Írj a tárgyfelelősnek, hogy bővítsék a tárgyat, vagy az oktatas@gtkhk.bme.hu címre. A tárgyhoz tartozó tárgyfelelőst a neptunban tudod megtalálni.
Mikor sorolnak át önköltséges finanszírozási formára?
A következők alapján sorolhatnak át:
1. Tanulmányi eredmény alapon: Ha az utolsó 2 aktív félévben nem szereztél legalább a 3. mellékletben meghatározott számú kreditet vagy nem értél el a 3. mellékletben meghatározott értékű súlyozott tanulmányi átlagot.
2. Támogatási idő alapon: Ha átléped a 12 aktív félévet, vagy nem fejezed be az adott képzésedet a mintatanterv szerinti félév + 2 félév alatt.
A KTH július 31-ig a Neptunon keresztül tájékoztatja a hallgatókat a kérelemre történő átsorolás lehetőségéről.
Mikor kerülhetek át állami ösztöndíjas képzésre?
Saját kérésre, kérvény leadás szükséges az önköltséges képzésről állami ösztöndíjas helyre kerülni, amennyiben megüresedik hely és a kérelmező teljesíti az átsorolási kritériumokat (lásd: Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 3.melléklet). A KTH július 31-ig a Neptunon keresztül tájékoztatja a hallgatókat a kérelemre történő átsorolás lehetőségéről.
Hogyan tudom kiszámolni az átsorolásnál figyelembe vett átlagom?
Átsorolás mindig nyáron történik meg, az utolsó két aktív félév súlyozott tanulmányi átlag és a TVSZ 3. melléklete által meghatározott átalgok alapján.
Mikor bocsátanak el tanulmányi okból az egyetemről?
Ha:
- a képzési idő kétszerese alatt nem szerzel végbizonyítványt,
- kummulált átlagod alapszakon a 4. aktív féléved végén nem éri el a 2,25-öt (MSc-n második félév után 2,5),
- utolsó 3 aktív félévedben nem szereztél legalább 20 kreditet,
- újra jelentkeztél a szakodra, és a beiratkozást követő első 3 aktív félévedben nem szereztél legalább 10 kreditet.
Mire tudom felhasználni a méltányossági kérelmemet?
Az adott képzésen egy alkalommal méltányossági alapon mentességet kérhetsz a TVSZ rendelkezései alól. A tantervben szereplő előtanulmányi követelmények alól felmentés nem adható! A kérelmet a 002-es számú Neptun kérvénnyel tudod leadni. A TVSZ következő paragrafusai alól nem mentesít a kérvény:
57. § (1), A hallgató minden képzési időszak előtt bejelenti, hogy az adott félévben megkezdi, vagy folytatja tanulmányait [bejelentkezés aktív félévre], vagy szünetelteti azt [bejelentkezés passzív félévre] (a továbbiakban együttesen: regisztráció). Az őszi félévben október 14-ig, a tavaszi félévben március 14-ig a korábban tett bejelentkezés visszavonható. Ezt követően az adott félévre bejelentkezni vagy azt visszavonni, nem lehetséges. A hallgatói jogviszony szüneteltetésére a jogviszony létrejöttét (beiratkozást) követően, már az első félévben is sor kerülhet.
138. § (2), A hallgató minden képzésen önálló szakdolgozatot vagy diplomamunkát készít
147. § (1), Az Egyetem annak a hallgatónak, aki a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelményeket és az előírt szakmai gyakorlatot – a szakdolgozat, diplomamunka elkészítése kivételével – teljesítette, és a képzési és kimeneti követelményekben az oklevél megszerzéséhez előírt krediteket megszerezte, valamint a 146/E. § (1) bekezdés szerinti kimeneti szaknyelvi követelményeket teljesítette és azt a szakot gondozó kar igazolta vagy a szaknyelvi követelmények teljesítés alól 146/F. § alapján mentesül, végbizonyítványt állít ki (abszolutórium). (2), Az Egyetem annak a hallgatónak állíthat ki végbizonyítványt, aki az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek legalább felét az Egyetemen, az adott szak (képzés) mintatantervben előírt tantárgyakban teljesítette vagy intézményközi megállapodás alapján szervezett közös képzés esetében az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek legalább harmadát az Egyetemen, az adott szak (képzés) mintatantervben előírt tantárgyakban teljesítette
149. §, [A záróvizsga letételének feltételei]
150. § (1), A záróvizsga az oklevél megszerzéséhez szükséges ismeretek, készségek és képességek ellenőrzése és értékelése, amelynek során a hallgatónak arról is tanúságot kell tennie, hogy a tanult ismereteket alkalmazni tudja. (2), A hallgató szakonként (képzésenként) külön záróvizsgát tesz, kivéve, ha jogszabály másként rendelkezik. (3), A záróvizsga a tantervben meghatározottak szerint több részből álló összefoglaló, szintetizáló jellegű vizsga, mely a szakdolgozat vagy diplomamunka megvédéséből és a tantárgyankénti, illetve tantárgycsoportonkénti vizsgákból, illetve zárószigorlatokból áll.
155. § (7), Sikeres záróvizsga nem javítható.
157. §, [Sikertelen záróvizsga javítása]
176.§ (4), A beiratkozás elhalasztásának a hallgató kérelmére sincs helye. A (2) és (3) bekezdés alapján meghatározott beiratkozási határidőt követően doktori képzésben hallgatói jogviszony nem létesíthető.
186. § (1) bekezdés 1-4. pont,
1. doktori tanulmányainak befejeztével, végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésével, a félév utolsó napjával;
2. ha az aktív félévében nem szerez legalább 15 kreditet;
3. ha a képzési és kutatási szakaszban a beiratkozástól számított negyedik aktív félév végéig nem szerez legalább százhúsz kreditet;
4. ha beiratkozástól számított negyedik aktív félév végéig nem teljesíti a komplex vizsgát, a kötelezettség elmulasztásának, illetve sikertelenségének napján;
Kihez kell fordulni abban az esetben, ha nem felel meg a TVSZ követelményeinek a tárgy kiírása, vagy pl. kevesebb fővel írtak ki vizsgát a tárgyból?Fordulj a tanszéki adminisztrátorhoz, vagy a tárgyért felelős oktatóhoz. A tanszéki adminisztrátor elérhetőségéről a tanszék honlapján, a tárgyért felelős oktatóról pedig a naptunban tudsz tájékozódni. Ha nem jársz sikerrel, írj e-mailt az oktatas@gtkhk.bme.hu-ra.
Mit tegyek, ha bármilyen a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat pontjaival ellentétes cselekményt észlelek az egyetemen?
Ebben az esetben fordulj a tárgyért felelős oktatóhoz vagy a tanszéki adminisztrátorhoz. Amennyiben nem jársz sikerrel írj e-mailt az oktatas@gtkhk.bme.hu címre.
Diákhitelt meddig, mikor, hogyan kell igényelni? Félévente kell-e megint?A Diákhitel részleteiről, illetve az önköltség diákhitelből történő fizetésével kapcsolatos információkról a KTH oldalán (https://www.kth.bme.hu/page/326) és a Diákhitel oldalán (https://diakhitel.hu/golya-vagyok/) tudsz érdeklődni. Az igénylés leadható elektronikusan a magyarorszag.hu oldalon "Ügyfélkapu” segítségével!
Abszolváltam, de nem szereztem meg a diplomát. Mi a státuszom, aktívnak vagy passzívnak számítok?
Egyik sem; a státuszod ilyenkor "abszolvált." Az abszolvált státuszról a továbbiakban a Tanulmányi és vizsgaszabályzatban (BME TVSZ) tudsz tájékozódni.
Teljesíthetem-e egy tárgy előfeltételét a tárggyal párhuzamosan, hogy ne csússzak?
Nem teljesítő a tárgy előfeltétele és maga a tárgy párhuzamosan.
Meddig adhatom be a passziváltatási kérelmet?
Az őszi félévben október 14-ig, a tavaszi félévben március 14-ig.
Ezt követően az adott félévre bejelentkezni vagy azt visszavonni, nem lehetséges.
A hallgató a második oktatási hét végéig a TR-ben benyújtott kérelemben kérheti passzív félévének utólagos aktiválását, ha az aktív félévre történő bejelentkezés minden feltételének eleget tesz.
Rendkívüli esetben (szülés, baleset, betegség vagy más, önhibán kívüli váratlan ok) a hallgató személyesen vagy a TRen keresztül vagy meghatalmazott útján, legkésőbb a képzési időszak befejezéséig kérelmezheti a váratlan ok igazolására szolgáló dokumentum egyidejű bemutatásával bejelentkezésének visszavonását. A bejelentkezés visszavonásáról ilyen esetben a KTB dönt.
Ha felvettem egy tárgyat, de utólag kiderül, hogy mégsem tudom teljesíteni a követelményeket mit tudok tenni?