Tanulmányi Ösztöndíjosztási elvekkel kapcsolatos Szavazás
Kedves Hallgatók!
November 6.-án a Tisztújító Kari Hallgatói Fórum és Szavazás keretein belül lehetőségetek van kifejezni véleményetek a Tanulmányi ösztöndíjosztási elvekkel kapcsolatosan!
Ez a cikk azoknak a hallgatóknak szól, akik szeretnék kifejezni véleményüket az ösztöndíjak elosztásával kapcsolatban, de nem tudtak részt venni a Fórumon, vagy azoknak, akik részt vettek, és szeretnének egy összefoglalót olvasni az ott elhangzottakról.
A Térítési és Juttatási Szabályzat 24. paragrafusának (1) bekezdése szerint az állami ösztöndíjas hallgatók legfeljebb 50%-a kaphat tanulmányi ösztöndíjat.
Az osztási elvek megértéséhez fontos tisztában lenni azzal, mit jelent a Homogén Hallgatói Csoport (továbbiakban: HHCS), és milyen szempontok alapján sorolják a hallgatókat ezekbe a csoportokba.
Az ösztöndíj osztása során a hallgatók a szakcsoportjuk és kumulált teljesített kreditindexük alapján kerülnek HHCS-kbe.
A következő szakcsoportok léteznek:
Alapszakos szakcsoportok:
- KM: Kommunikáció- és médiatudomány alapszak
- KG: Üzleti közgazdaságtani alapszakok (Gazdálkodási és menedzsment alapszak, Nemzetközi gazdálkodás alapszak, Pénzügy és számvitel alapszak)
- MM: Műszaki menedzser alapszak
Mesterszakos szakcsoportok:
- KMMA: Kommunikáció- és médiatudomány mesterszak
- PszichoMA: Pszichológia mesterszak
- TanMA: Közgazdásztanár és Mérnöktanár mesterszakok
- MMMSc: Műszaki menedzser mesterszak
- PénzügyMSc: Pénzügy mesterszak
- RGMSc: Regionális és környezeti gazdaságtan mesterszak
- VSZMSc: Vezetés és szervezés mesterszak
Elsőféléves mesterszak szakcsoport:
- MSc Gólya
A jelenlegi Homogén Hallgatói Csoportok kialakításáról szóló Szabályzatot megtalálhatjátok a honlapon.
Minden félévben és HHCs-ban külön minimum átlag van megszabva, az egy félévek tanulmányi ösztöndíjainak eredményei a gtkhk.hu-n elérhetőek.
A Fórumon bemutatásra került a jelenlegi Tanulmányi ösztöndíj osztása során alkalmazott belső elvünk, amely szerint az adott HHCs-ba tartozó hallgatók ~50 százaléka részesül tanulmányi ösztöndíjban. Ezzel a százalékkal kapcsolatosan szeretnénk kikérni a véleményeteket!
A lehetséges opciók a következők:
50%-os opció (több hallgató jogosult, alacsonyabb maximum elnyerhető összeg):
- Ezzel az opcióval több hallgató jut ösztöndíjhoz.
- Azonban az ösztöndíj összege átlagosan alacsonyabb lesz..
40%-os opció (kevesebb hallgató jogosult, magasabb maximum elnyerhető összeg):
- Ebben az esetben kevesebb diák kap ösztöndíjat, de akik kapnak, azok átlagosan nagyobb összeget fognak kapni. Ez erősítheti a teljesítményorientáltságot, hiszen a jobb eredmény nagyobb jutalmat hoz.
- Viszont kevesebb hallgató érezheti úgy, hogy elismerést kap, ami egyesek számára csalódást okozhat.
30%-os opció (még kevesebb hallgató jogosult, még magasabb maximum elnyerhető összeg):
- Ez az opció átlagosan a legmagasabb ösztöndíjakat kínálja. Ez motiválhatja a versenyszellemet, és azt, hogy törekedjenek a legmagasabb átlagot elérni.
- Azonban sokkal kevesebb hallgató részesül ösztöndíjban, ami frusztrálhatja a átlagosan teljesítő diákokat, akik úgy érezhetik, hogy a kemény munkájuk nem nyer elismerést.
A tanulmányi ösztöndíjosztási elvekkel kapcsolatos szavazás Neptunon keresztül zajlik, a Tisztújító jelöltjeinek Hallgatói Képviseletbe való szavazásával azonos kérdőívben.
A kérdés a következő:
Az adott szakok Homogén Hallgatói Csoportjaiba (HHCs) tartozó hallgatóinak mekkora százaléka részesüljön tanulmányi ösztöndíjban? (A választási lehetőségek az osztás során az adott félévben jogosult hallgatók tanulmányi eredményei alapján +-5%-os eltérést jelentenek. Továbbá a Térítési és Juttatási Szabályzat 24. paragrafusának (1) pontja szerint az állami ösztöndíjas hallgatók legfeljebb 50% részesülhet tanulmányi ösztöndíjban.)
- 50%, a jelenlegi osztási elvünk, azaz több hallgató részesülhet átlagosan alacsonyabb ösztöndíj összegben
- 40%, a jelenlegi osztási elvhez képest kevesebb hallgató részesülhet az eddiginél magasabb átlagos ösztöndíj összegben
- 30%, azaz kevesebb hallgató részesülhet átlagosan magasabb ösztöndíj összegben
Amennyiben bármilyen kérdés felmerült bennetek nyugodtan keressetek oktatas@gtkhk.bme.hu-n!
Eredményes szavazást kívánunk!
Üdv,
GTK HK
Utoljára szerkesztve: 2024.11.08. 12:59